A talptorna fontosságáról,hogyan,mennyit,hányszor kell végezni.
Talptorna
Talpunk boltozatait a láb mélyizmai (is) tartják meg.Ezek a mélyizmok a térdtől lefelé a lábszárunkból erednek és a lábfejünkbe futnak,ott tapadnak.
Ezen izmok először is gyermekkorban a gyors növekedés hatására nem tudnak a többi izommal együtt megerősödni,így elvékonyodnak,ezáltal pedig leengedik a tartott boltozatot,bokát.
Így kialakul a lúdtalp,illetve a bokasüllyedés.
Ezt 16-18 éves korig (szakirodalom függő),a növekedés lezárultáig vissza lehet állítani.
Ennek egyik feltétele a deformáció fokától függően a talpbetét viselése,illetve a talptorna mindennapos,rendszeres végzése hónapokon keresztül.
Hatékony még a természetes talajon (homok,fű,kavics, stb.) való mezítláb járás,mivel ez is egyfajta torna a talpizmoknak.VIGYÁZAT a mesterséges környezet (aszfalt,beton,csempe,járólap) viszont nem segíti a talpizmok erősítését,sőt inkább káros!
Később,felnőttkorban a túlterhelés okozta boltozatsüllyedések esetén is javasolt a talptorna végzése.A lábboltozatokat már nem alakítja vissza (lezárult növekedés),de megelőzhető a későbbi túlterhelésből (állómunka,hízás,várandósság,stb.) eredő állapotromlás.
Talpbetét viselése esetén pedig mindig végezzünk rendszeres talptornát,a talpizmok ellustulásának elkerülésére!
A rendszeres talptornát a prevenció,a megelőzés érdekében be lehetne vezetni az óvodákban,mivel az első panaszok ebben az életkorban jelentkeznek.
Emellett miden óvodában ki lehetne alakítani egy kis mezítlábas "parkot","szigetet",ahol a gyerekek a levegőzések alkalmával jó idő esetén mezítlábas sétát,tornát is végezhetnének!
http://www.talpaszatikozpont.hu/
https://www.facebook.com/talpaszat
Megosztás a facebookon